لیست بهترین میکروفن‌ها برای ضبط پادکست + معرفی انواع میکروفن به همراه عکس و توضیحات

معرفی انواع میکروفن

میکروفن چیست و از کجا آمده است؟

میکروفن دستگاه یا حسگری است که صدا را به جریان الکتریسیته تبدیل می‌کند. در سال ۱۸۷۶، امیل برلاینر نخستین میکروفن را اختراع کرد که به عنوان فرستنده‌ی صدا در تلفن‌ها به کار برده شد. میکروفن‌ها با انواع مختلف دارای کاربردهای زیادی در زندگی روزمره ما هستند.در این مقاله میخواهیم شمارا با بهترین میکروفن برای ضبط پادکست آشنا کنیم.

انواع میکروفن از لحاظ

۱- کیفیت و حجم صدا

۲- نوع اتصال

۳- الگوی دریافت ( الگوی قطبی)

 انواع کیفیت و حجم صدا

میکروفن ها را از لحاظ کیفیت و حجم صدا میتوان به سه نوع داینامیک، خازنی و روبانی تقسیم کرد.
از بهترین میکروفن ها برای ضبط پادکست میتوان به میکروفن خازنی یا کاندانسر اشاره کرد.

میکروفن‌های داینامیک

میکروفن‌های داینامیک حساسیت کمتری (در مقابل فشار هوا و فرکانس‌های بالا) نسبت به میکروفن‌های خازنی دارند و معمولا می‌توانند شرایط سخت تری را تحمل کنند. همچنین این میکروفن‌ها ارزان تر از خازنی هستند و برای ضبط صدای اجرای زنده وکال، درامز و گیتار الکتریک مناسب می‌باشند.

نمونه یک میکروفن داینامیک

میکروفن‌های خازنی یا کاندانسر

این نوع میکروفن‌ها را می‌توانید در گوشی و موبایل، هندزفری و هدست، داخل لپتاپ، آیفون‌های خانگی و … پیدا کنید. نوع پر کاربرد این میکروفن ها میکروفن الکترت است. همچنین آنها به دو نوع اصلی میکروفن خازنی دیافراگم بزرگ و میکروفن خازنی دیافراگم کوچک تقسیم می شود.

نمونه میکروفن کاندانسر یا خازنی

میکروفن‌های ریبون یا روبانی

این نوع میکروفن ها در عصر طلایی رادیو بسیار کاربردی بودند و امروزه به وسیله خوانندگان و یا برای ضبط چند ساز به طور همزمان مورد استفاده قرار میگیرد.

نمونه میکروفن روبانی یا ریبون

میکروفن های کریستالی و سرامیکی انواع دیگری از میکروفن ها هستند که خیلی حرفه ای و کاربردی نیستند.

نمونه میکروفن کریستالی

انواع اتصال

میکروفن ها از لحاظ نوع اتصال به انواع مختلف زیر تقسیم می شود.

خواندن مقاله  فرمت های صوتی

میکروفن های یو اس بی

این میکروفن ها در حالی که تازه تولید شده اند ولی دارای تمام اجزای میکروفن های قدیمی هستند. این میکروفن ها ضبط دیجیتال را آسان میکند. اکثر میکروفون‌های یو‌اس‌بی از نوع کاندنسر هستند. این میکروفن به دلیل کیفیت بالا دارای کاربردهای زیادی از جمله ضبط پادکست، ضبط ساز، مصاحبه و…. است.

نمونه میکروفون یواس‌بی

میکروفن های بی سیم

در سال های اخیر تولید این نوع میکروفن ها با رشد ارتباطات بی سیم افزایش پیدا کرده است. یک سیستم میکروفون بی سیم شامل فرستنده، میکروفن و گیرنده است. در سیستم‌های جدید میکروفن بدون سیم، دو آنتن مختلف، یکی بر روی بخش فرستنده و دیگری بر روی قسمت گیرنده وجود دارد. هنگامیکه فاصله فرستنده از آنتن گیرنده بیش از حد مجاز افزایش می‌یابد، در این حالت صدا و سیگنال‌های رادیویی دچار اختلال می شوند.

نمونه میکروفون بی‌سیم

میکروفن میخی

میکروفن های دارای این کابل امروزه کیفیت پایین تری نسبت به بقیه و در نتیجه کاربرد کمتری دارند.

میکروفن میخی

میکروفنXLR

این نوع میکروفن ها بسیار کاربردی هستند که از جمله این کاربرد ها استفاده در ضبط استودیویی، ایستگاه های رادیویی و پخش زنده است.این نوع میکروفن ها صوت را به صورت مناسبی منتقل میکنند که باعث کاهش نویز در صدای ضبط شده می شود.

XLRنمونه میکروفن

Mini bannon

این نوع میکروفن بیشتر در وسایل ساده و دم دستی اعم از موبایل، هدست، هدفون و…. یافت میشود و به همین دلیل بسیار کاربردی هستند.

انواع الگوی قطبی (الگوی قطبی):

الگوی دریافت (الگوی قطبی) یعنی جهت یا جهت هایی که میکروفن صدا را دریافت میکند.

تک جهتی:

نسبت به صدا از یک جهت حساس است و شامل سه نوع کاردیوئید، سوپر کاردیوئید و هایپر کاردیوئید است.

الگوی قطبی تک جهتی

دوجهتی:

که الگوی آنها شبیه به ۸ است و فقط از بالا و پایین نسبت به صدا حساس است. این نوع میکروفن کاربرد فراوانی ندارد و بیشتر در مصاحبه ها کاربرد دارد.

الگوی قطبی دو جهتی میکروفن

تمام جهتی:

که از تمام جهات نسبت به صدا حساس است و کاربرد فراوانی دارد برای مثال میتوان از این میکروفن در استودیو و مکان های دیگر (مانند کلیساهای قدیمی) با آکوستیک بزرگ و همچنین برای ضبط زنده از چند ابزار، استفاده کرد البته این امر تا زمانی میسر است که سطح سر و صدا کم باشد.

الگوی قطبی تمام جهتی میکروفن

کاردیوئید:

الگویی است که صدای جلو را دریافت و پشت را رد میکند و الگوی شبیه به قلب دارد. این میکروفن ها هم در استودیو و هم در اجرا زنده استفاده میشوند. همچنین از کاربردهای این نوع میکروفن می توان در صدا برداری از آلات موسیقی مانند درام ، گیتار و … اشاره کرد .

الگوی قطبی کاردیوئيد

سوپر کاردیوئید:

بر خلاف کاردیوئید، این میکروفن دارای بخش حساس در پشت خود است. استفاده از این نوع میکروفن در اجرا های زنده مانند مداحی ، خوانندگی و … پیشنهاد می شود.

هایپرکاردیوئید:

این میکروفن نسبت به دو تای قبل، هدایتی تر کار میکند البته که بسیار شبیه به سوپر کاردیوئید است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *